15ta35saleha

کاربر گرامی برای استفاده ی کامل از تمام امکانات در انجمن عضو شوید اینکار بیشتر از 30 ثانیه وقت شما رو نخواهد گرفت ...!

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

15ta35saleha

کاربر گرامی برای استفاده ی کامل از تمام امکانات در انجمن عضو شوید اینکار بیشتر از 30 ثانیه وقت شما رو نخواهد گرفت ...!

15ta35saleha

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة

» درخواست فیلمهای هندی
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 10, 2013 4:24 pm من طرف starss501

» دانلود فیلم زیبای Devdas
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالجمعة أبريل 05, 2013 10:42 pm من طرف مهرزاد

» پرسش و پاسخ
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالجمعة أبريل 05, 2013 10:16 pm من طرف مهرزاد

» دوستای گل من خودشون رو معرفی کنن ...!
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالجمعة أبريل 05, 2013 9:43 pm من طرف مهرزاد

» درخواست فیلم
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالثلاثاء ديسمبر 18, 2012 7:24 am من طرف edvik

» موسیقی کلاسیک
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالجمعة نوفمبر 16, 2012 9:18 am من طرف somi

» نوستالژی، شما یادتون نمیاد... / متن و تصاویر
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالأحد أغسطس 26, 2012 1:36 pm من طرف مهرزاد

» این دفعه دیگه واقعاً یادش بخیر !!!! / تصاویر
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالأحد أغسطس 26, 2012 7:44 am من طرف somi

» تولد تولد تولدت مبارک مهرزاد خان گل
خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_icon_minitimeالسبت أغسطس 25, 2012 5:28 pm من طرف مهرزاد

أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى

تدفق ال RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

alexa

The title of your home page

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت

تصويت

نظرتون درباره ی این تاپیک و اسمش

[ 3 ]
    خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_rcap100%خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_lcap [100%] 
    [ 0 ]
    خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_rcap0%خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_lcap [0%] 
    [ 0 ]
    خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_rcap0%خبر و مقاله های بهداشت و سلامت I_vote_lcap [0%] 
    [ 0 ]

محموع راي ها: 3
    التصويت مغلق
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

تعداد پستها : 390
    پستهای پسندیده شده : 38
    متولد : 1985-02-04
    حالت من حالت من : cool

مهم خبر و مقاله های بهداشت و سلامت

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 2:50 am

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم رژیم غذایی تاثیری در افزایش یا کاهش میل جنسی مردان ندارد

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 3:11 am

رييس انجمن علمي ‌سلامت خانواده ايران تاکید کرد:« در جامعه ما گفته می شود غذاهایی که خاصیت گرمی دارند موجب افزایش میل جنسی مردان می شود اما این موضوع از نظر علمی ثابت نشده است.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Kraecooj8qswd00xh8rp

دکتر محمدرضا صفري نژاد در این گفت و گو گفت:«رژیم غذایی تاثیری در افزایش قدرت مردانگی یا میل جنسی مردان ندارد و همانطور که می دانید عملکرد جنسی مردان شامل توانایی جنسی و میل جنسی است و در جامعه ما گفته می شود غذاهایی که خاصیت گرمی دارند موجب افزایش میل جنسی مردان می شود اما این موضوع از نظر علمی ثابت نشده است و نمی تواند در افزایش توانایی و میل جنسی مردان مداخله داشته باشد.»
    این استاد دانشگاه علوم‌ پزشكي ارتش ادامه داد:«از طرفی دیگر ما رژیم غذایی نداریم که موجب آسیب زدن به میل جنسی مردان شود این باوری نادرست است و باور دیگری که در میان مردم ما رایج است این است که رابطه زناشویی موجب ضعف عمومی بدن، کمردرد و یا کاهش قدرت بینایی می شود که این موارد نیز از نظر علمی ثابت نشده است.»
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز افراد مبتلا به آسم واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 3:25 am

یک فوق تخصص آلرژی- آسم- ایمونولوژی با اشاره به اینکه «هر ساله با شروع پاییز و افزایش شیوع عفونت های تنفسی شاهد افزایش حملات آسمی افراد مبتلا هستیم.» تاکید کرد:« توصیه می شود این افراد حتما واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Ncwogi9xj4yqf9zpmvj1
    علیرضا مهدویانی گفت:«آسم یک بیماری التهابی مزمن است که منجر به انسداد مجاری تنفسی است که خود را به صورت سرفه و خس خس و تنگه نفس نشان می دهد و معمولا بیماران در تماس با مواد محرک و یا در اثر عفونت های تنفسی دچار تشدید بیماری می شوند که در اصطلاح به آن حملات آسمی گفته می شود.»
    وی ادامه داد:«شایع ترین عامل تشدید حملات آسمی عفونت های تنفسی و ورای آن عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی است و هر ساله با شروع پاییز و افزایش شیوع عفونت های تنفسی شاهد افزایش حملات آسمی افراد مبتلا هستیم البته در فصول بهار و تابستان نیز که آلرژی های تنفسی افزایش پیدا می کند می توانیم شاهد حملات آسمی باشیم.»

این عضو انجمن آسم و آلرژی افزود:«از دیگر عواملی که موجب تشدید بروز حملات آسمی در افراد مبتلا به آسم می شود می توان به مواد تحریک کننده و آلاینده ها اشاره کرد، این موضوع در زمستان که میزان آلاینده های هوای تهران افزایش پیدا می کند بیشتر خود را نشان می دهد.»
    وی خاطرنشان کرد:«عوامل سایکولوژیک و استرس های روحی می توانند منجر به تشدید حملات آسمی شوند.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Cvb1d1xjuhbpb75g0rl

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد:«بیماران مبتلا به آسم بایستی تحت نظر یک پزشک متخصص باشند تا پزشک وی با پرونده وی آشنا بوده و بداند چطور بیماری فرد مبتلا را درمان یا کنترل کند و راهنمایی های لازم را به بیمار خود بدهد و اطرافیان بیمار را با بیماری وی آشنا کند و بیماری بایستی اولا بداند چه زمانی حال وی بدتر می شود چرا که برخی از افراد نمی دانند چه زمانی و به چه دلیلی حملات آسمی آنها تشدید می شود ثانیا بیمار بایستی بداند در زمان بروز حملات آسمی چه اقدامی را انجام دهد.»
    وی افزود:«معمولا به بیماران استفاده از اسپری ها را به هنگام بروز حملات آسمی توصیه می کنیم که با توجه به شدت بیماری فرد مبتلا بایستی هر نیم ساعت یا 2 ساعت یک بار از این اسپری ها استفاده کند و سپس هرچه سریع تر با پزشک مربوطه تماس بگیرد و در زمانی که پزشک وی در دسترس نباشد بایستی هر چه سریع تر به مراکز اورژانسی مراجعه کند.»
    دکتر علیرضا مهدویانی تاکید کرد:« با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز و افزایش حملات آسمی مبتلایان در این فصل توصیه می شود این افراد حتما واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.»
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم بالاترین آمار طلاق مربوط به 2 سال اول زندگی است/علل جنسی بیشترین علت طلاق است

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 3:46 am

یک مدرس دانشگاه تربیت معلم با بیان اینکه بیشترین علت طلاق، علل جنسی هستند تاکید کرد:« استفاده از مشاوره قبل از ازدواج یک راه جدی برای داشتن یک زندگی موفق است.»
    نسرین تهرانی گفت:«از حدود ۱۲ سال پیش به دنبال پاسخ به این سوال که چرا جوانان از ازدواج فاصله گرفته اند؟ به بررسی علل طلاق پرداختیم. فرض ما این بود که اگر این عوامل در زندگی افراد مداخله کرده و زندگی به جدایی می رسد، پس چنانچه این عوامل را کنترل کنیم ، زندگی منجر به طلاق نخواهد شد.

]خبر و مقاله های بهداشت و سلامت F2o19fr6xvljr94g3zphr]
    طی یک دهه بررسی علل طلاق در ایران و خارج از ایران به یک پکیج از عوامل طلاق دست یافتیم که بیشترین علت را علل جنسی به خود اختصاص دادند و در این بین بیشترین آمار طلاق مربوط به ۵ سال اول زندگی است که در این آمار بالاترین آمار طلاق مربوط به 2 سال اول زندگی افراد است.»
    وی ادامه داد:«بسیاری از علل جنسی منجر به طلاق ، به دلیل وجود مشکلات و بیماری های جنسی جدی است که تا قبل از برقراری رابطه مشخص نمی شوند،اما با پیشرفت علم و آگاهی جنسی، امروزه تکنیک هایی وجود دارد که به ما کمک می کند وجود مشکلات را حتی قبل از برقراری رابطه کامل جنسی شناسایی کنیم.»
    این روانشناس و متخصص درمان اختلالات جنسی افزود:«تا کنون ۱۵۰ مرد با مشکلات جنسی قبل از ازدواج از این طریق شناسایی شدند و در صورتی که قابل درمان بودند قبل از ازدواج به درمان پرداختند و بعد وارد زندگی زناشویی شدند و تا امروز از طریق این پکیج با نام قاعده بازی ۷۰۰ زوج دختر و پسر ازدواج کردند و از سال ۸۱ تا به امروز دچار مشکلات جدی از جمله طلاق نشده اند.»
    این مدرس دانشگاه تربیت معلم تاکید کرد:« بنابراین می توان گفت یک راه جدی برای یک زندگی موفق استفاده از مشاوره قبل از ازدواج است البته سودجویی از این موضوع بسیار اتفاق می افتد و واقعیت این است که افراد محدودی هستند که به این علم و چگونگی اجرای آن واقفند.
    آن چه مسلم است این مهمترین و با ارزش ترین مشاوره زندگی زناشویی است ، حتی مهم تر از مشاوره طلاق زیرا اگر این مشاروه بدرستی انجام پذیرد، دیگر طلاقی درکار نخواهد بود.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت La0ln1x3m2rq89r3

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار سلامت نیوز که آیا این امکان وجود دارد که مشاوره جنسی قبل از ازدواج مانند آزمایش های قبل از ازدواج اجباری شود و در خصوص مراکز مشاوره جنسی قبل از ازدواج اطلاع رسانی شود اظهار داشت:«بله این یک ایده آل است که در حال حاضر برای رسیدن به آن به یک پژوهش شبانه روزی مشغولیم. البته نشدنی نیست.
    لازم به ذکر است پکیج قاعده بازی در مورد ۳۰۰ زوج با مشکل طلاق نیز بکار گرفته شد که این افراد نیز به ادامه زندگی برگشتند.»
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم تغذیه مناسب نقش کنترل کننده بیماری آلزایمر را دارد

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 7:36 am

یک عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با اشاره به اینکه «داشتن برنامه غذایی مناسب به عنوان عامل کنترلی بیماری آلزایمر مطرح است.» تاکید کرد:« مصرف مناسب ویتامین های گروه B، اسید فولیک و ویتامین B6 و B12 اهمیت بالایی دارد و تاکید می شود بیماران این ویتامین ها را از منابع غذایی دریافت کنند.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Pqh521foh077x7ywqu6q

دکتر خدیجه رحمانی گفت:«آلزایمر نوعی اختلال مغز به همراه از دست دادن حافظه است و در این میان حافظه، قضاوت، قدرت یادگیری و شخصیت فرد مبتلا آسیب می بیند که در مراحل اولیه بیماری با از دست دادن حافظه کوتاه مدت و مشکل یافتن لغت مناسب طی صحبت کردن و یا پرسش مکرر یک سئوال و سختی در تصمیم گیری و برنامه ریزی، بدگمانی، تغییراتی در حس بویایی و چشایی و بینایی، افسردگی و کاهش قوه ابتکار و تغییرات شخصیتی و مشکلاتی در تفکر و اندیشه و حتی خیالبافی همراه است.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Pgegxw1fne73ge6qbwlf

وی ادامه داد:«با مطالعات بالینی در این زمینه مشخص شده استرس اکسیداتیو به گسترش بیماری مربوط است و بیشترین عامل پیشرفت بیماری آلزایمر است وعناصر موثر در استرس اکسیداتیو، رادیکال های آزاد است که منجر به تخریب نورون ها می شود و باید گفت پیروی از رژیم غذایی مناسب نقش حمایتی و غیر مستقیم در کنترل بیماری آلزایمر دارد.»

این متخصص تغذیه افزود:«از میان مواد مغذی که در تولید رادیکال های آزاد نقش دارند افزایش قابل توجه آهن و روی است و دیده شده میزان آهن و روی در بیماران مبتلا به آلزایمر بالاتر است همچنین افزایش میزان جیوه نیز در این میان موثر است که باید گفت میزان سلنیوم در مقابل افزایش جیوه، به عنوان یک عامل حفاظتی افزایش می یابد در نهایت افزایش آهن و روی موجب تخریب نورون ها می شود و متابولیسم روی در مغز موجب تشکیل پلاک های آمیلوئید شده که نورون ها را تخریب کرده و عملکرد طبیعی مغز را مختل می کند.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Ue9d26lxm1c4gga4i0q5

این عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور ادامه داد:« همانطور که اشاره شد در بحث تغذیه داشتن برنامه غذایی مناسب به عنوان عامل کنترلی این بیماری مطرح است و از جمله ویتامین هایی که ممکن است از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند ویتامین E است و تا 2000 واحد بین المللی این ویتامین می تواند پیشرفت این بیماری را کند و آهسته کند و باید گفت در مقابل، افزایش هر واحد کلسترول تخریب نورون ها را افزایش می دهد و دیده شده با تضعیف حافظه ارتباط دارد بنابراین دریافت کافی ویتامین E و سلنیوم و سایر آنتی اکسیدان ها ضروری است.»
    وی گفت:«مشکل دیگر بیماران مبتلا به آلزایمر این است که ممکنه مکانیسم تنظیم وزن آنها مختل شود که در این صورت با کاهش وزن مواجه می شوند البته این مسئله براساس پیشرفت بیماری و فرم آن که متفاوت است ممکن است در مورد افرادی که دچار افسردگی و کاهش تحرک بدنی می شوند عکس بوده و دچار افزایش وزن شوند بنابراین کنترل وزن یکی از شاخص های مهم تغذیه در بیماران است و دریافت کافی میزان پروتئین و انرژی کافی مهم بوده تا وزن در حد نرمالی بماند. در این میان اصلاح شیوه زندگی و مداخله رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ توده اسکلتی عضلانی دارد و در صورتی که افراد مبتلا از آفتاب استفاده نمی کنند استفاده از مکمل ویتامین D بسیار مهم است.»

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Conepar5i2h2or5co1it

این عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد:«از میان ویتامین ها، مصرف مناسب ویتامین های گروه B، اسید فولیک و ویتامین B6 و B12 اهمیت بالایی دارد و تاکید می شود بیماران این ویتامین ها را از منابع غذایی دریافت کنند و در مواقع ضروری استفاده از مکمل ها با نظر متخصص تغذیه توصیه می شود.»

وی تاکید کرد:«پیشنهاد می شود افراد مبتلا در برنامه غذایی خود سالاد را قبل از غذای اصلی مصرف کنند در این میان مصرف کافی مایعات و موادی که حاوی کولین هستند مانند لوبیای سویا و تخم مرغ توصیه می شود.
    دریافت کافی کوآنزیم Q10 اهمیت بسیاری دارد چرا که حضور آن در بافت های فعال مهم است و در نهایت کاهش چربی های اشباع و هیدروژنه توصیه می شود و باید گفت افزایش هر 1 واحد کلسترول موجب تضعیف حافظه می شود.
    مواد مغذی دیگری وجود دارند که گفته شده در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر موثر هستند اما مطالعات کافی بر روی آنها صورت نگرفته است بنابراین تاکیدی بر آنها نمی شود.»
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم یخ‌های دكه‌ای می‌توانند منتقل‌كننده وبا و آلودگی باشند...

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 8:01 am

یک متخصص بهداشت محیط گفت: یخ‌های دکه‌ای می‌توانند منتقل‌کننده آلودگی و میکروب وبا باشند چرا که یخ به سرعت آلودگی را به داخل خود می‌کشد.

احمد عامری در گفت‌وگو با فارس؛ اظهار داشت: آب به صورت مستقیم و از طریق آلودگی شبکه‌های آبرسانی می‌تواند وبا را منتقل کند که البته شبکه‌های آبرسانی کشور تحت کنترل است و گند‌زدایی می‌شود.

وی افزود: یکی از عواملی که می‌تواند وبا را منتقل کند یخ است که جلوی در مغازه‌ها به فروش می‌رسد. اشتباهی که رخ می‌دهد این است که مردم فکر می‌کنند اگر سطح یخ شسته شود تمام یخ تمیز می‌شود در حالی که یخ به سرعت آلودگی را به داخل خود می‌کشد.

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Vxnlr1pytp37gb6c3y

عامری با بیان اینکه اگر بخواهیم یخ آلوده را تمیز کنیم باید تمام یخ را آب کنیم تصریح کرد: اگر مردم می‌خواهند از این نوع یخ‌ها استفاده کنند بهتر است حداقل آنها را داخل یک پلاستیک تمیز قرار دهند در کنار این پلاستیک پر از یخ، آب یا مواد غذایی قرار گیرد.

وی گفت: سبزیجات نیز می‌توانند از طریق آبیاری با فاضلاب‌های خام منتقل کننده وبا باشند که گفته می‌شود پس از خرید به آنها پرکلرین زده و از مایع ظرفشویی استفاده ‌شود اما باید در نظر داشت این موارد ممکن است سبزی را از نظر عوامل میکروبی پاک کند اما از نظر مواد معدنی مانند آرسنیک، جیوه که در فاضلاب‌ها وجود دارد نمی‌تواند این کار را انجام دهد چرا که این مواد معدنی در مغز سبزیجات غده‌ای مانند ترپچه و هویچ نفوذ پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توان آن را با کلر از بین برد.
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم اگر مضطرب هستید، حتمن بخوانید !!

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 8:28 am

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Th3yle2o4sgxakohvpg6

همه ما در مراحل مختلف زندگی اضطراب را تجربه می کنیم و طبیعی است که هر فردی در مواجهه با موقعیت های تنش زا مضطرب شود. اما احساس اضطراب شدید و مزمن بدون وجود دلیل آشکار بیرونی عادی نیست و بیماری یا اختلال محسوب می شود.

اضطراب با احساساتی همچون نداشتن اطمینان، درماندگی و نگرانی شدید همراه است و به طور کلی احساس بسیار ناخوشایند همراه با دلواپسی است که با واکنش های جسمانی مانند تنگی نفس،تپش قلب، تعریق یا سردرد بروز پیدا می کند.

در بیشتر موارد فرد می تواند با در پیش گرفتن چند راهکار ساده این علایم را تحت کنترل درآورد اما در مواردی مراجعه به روان شناس ضروری است. امروزه در زندگی شهری با وجود مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، قطعا همه ما گهگاه دچار اضطراب می شویم بنابراین خواندن ادامه مطلب را به خوانندگان توصیه می کنیم.

تفاوت اضطراب و ترس
    دکتر اکرم پرند روان شناس و مشاور در این باره به خراسان می گوید: آن چه عامه مردم از اضطراب می دانند، اضطراب فراگیر است که یکی از انواع اختلالات اضطرابی محسوب می شود. اختلالات اضطرابی دامنه گسترده ای از اختلالات روانی شامل انواع وسواس های فکری و عملی، اختلالات وحشت زدگی ، هراس ها یا ترس های مرضی و اختلالات اضطرابی ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل را تشکیل می دهد اما شایع ترین آن همان اضطراب فراگیر است که نگرانی مفرط و مداوم است.

در واقع نگرانی بدون منشاء اضطراب نامیده می شود، مثلا مادری که به محض خارج شدن فرزندش از منزل دایم نگران اوست و دچار اضطراب می شود. نکته این جاست که هراس ها دسته ای از اختلالات اضطرابی است که با اضطراب فراگیر توسط عموم اشتباه گرفته می شود. این دسته از هراس ها که به «فوبیا »معروف است ، منشاء دارد یعنی فرد از یک جسم یا موقعیت یا فضای خاص می ترسد و یا ممکن است از ارتفاع، آسانسور یا خون دچار هراس شدید شود.

هم چنین ممکن است فردی دچار هراس های اجتماعی شود مثلا از حضور در جمع یا گفت وگو با دیگران هراس داشته باشد و مدت ها طول می کشد تا به بی دلیل بودن هراس خود پی ببرد. از این رو ترس ها در واقع زیرمجموعه اختلالات اضطرابی قرار می گیرد. اضطراب فراگیر شایع ترین نوع اضطراب محسوب می شود و ممکن است در درازمدت به اضطراب شدید، مزمن و بیمارگونه تبدیل شود.

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت X66pczdtu8p2nrlpzpb2

بیشتر علایم اضطراب فراگیر به صورت واکنش های جسمی بروز پیدا می کند. تپش قلب، تعریق فراوان، احساس بی قراری و بی تابی و خستگی مفرط در بیشتر موارد قابل مشاهده است اما گاه علایم دیگری هم بروز می کند. مثلا ممکن است فردی به پرخوری یا کم خوری روی آورد و اگر به اضطراب مزمن تبدیل شود ممکن است فرد را پرخواب یا کم خواب کند. در بسیاری از مواقع کیفیت خواب فرد تحت تاثیر قرار می گیرد و او ممکن است وحشت در خواب را تجربه کند.

عوامل ایجاد اضطراب
    دکتر پرند با اشاره به این که اضطراب مانند دیگر اختلالات روانی منشاء درونی یا بیرونی دارد، توضیح می دهد: ژنتیک ازجمله عوامل درونی است که در ایجاد اضطراب نقش مهمی دارد. ویژگی های شخصیتی بعضی از افراد در ابتلا به اختلالات اضطرابی نقش دارد به عنوان مثال افراد کمال گرا بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به اضطراب قرار دارند زیرا همواره انتظارات و توقعات بالایی دارند و ممکن است نتوانند به آن ها برسند.

ازجمله عوامل محیطی موثر در ایجاد اضطراب نیز می توان به بعضی از مشاغلی که استرس زاست، اشاره کرد که تاثیر قابل توجهی در بروز اضطراب دارد.

نکته این جاست که این دسته از اختلالات مانند دیگر اختلالات روانی، مسری است و وقتی یکی از اعضای خانواده مضطرب باشد، آن را ناخودآگاه به دیگران منتقل می کند. اما نبود اضطراب باعث کاهش بار انگیزشی عملکرد و رفتارهای فرد می شود. کسانی که هیچ اضطرابی ندارند و در اصطلاح به آن ها «خونسرد» می گویند، افرادی هستند که درباره انجام امور و کارهای روزانه نگرانی ندارند و بیشتر کارهایشان را با خونسردی افراطی انجام می دهند و ممکن است همین امر مانع پیشرفت آن ها شود.

بنابراین اگر اضطراب به اختلال تبدیل نشود می تواند مفید باشد و به فرد کمک کند تا به پیشرفت و ترقی برسد. اضطراب طبیعی توسط خود فرد قابل تشخیص است اما مشاور می تواند با یک سری سوالات درباره کیفیت خواب، خوراک، فعالیت های روزانه و بررسی واکنش های جسمی سطح اضطراب فرد را تعیین کند.

هم چنین پرسش هایی درباره تحریک پذیری، بی قراری، ناآرامی و ... به مشاور کمک می کند تا سطح اضطراب فرد تعیین شود. اضطراب به ۳ دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود و بسته به نوع و شدت آن درمان ها آغاز می شود.

درمان های اختلالات اضطرابی
    دکتر پرند درباره شیوه های متفاوت درمان اختلالات اضطرابی چنین توضیح می دهد: یکی از شیوه های درمانی، روان تحلیل گری است که شیوه درمانی بسیار طولانی و زمان بری است و توسط روانکاو صورت می گیرد. شیوه رایج تر درمان، شیوه شناختی و رفتاری است که طی آن مشاور به فرد کمک می کند تا بتواند به ریشه اضطراب پی ببرد و آن را درمان کند.

روان شناس در این روش ها روی افکار و باورهایی که در شکل گیری اضطراب نقش داشته است، تمرکز و به فرد کمک می کند تا این باورها را اصلاح کند. اصلاح این باورها باعث می شود فرد زندگی و پیرامون خود را از زاویه جدیدی ببیند و دچار اضطراب های بیهوده نشود.

پس از اصلاح باورها، او باید به صورت عملی کارهایی انجام دهد تا اضطرابش کنترل شود. به عنوان مثال او وضعیت جسمی خود را به هنگام احساس اضطراب مشاهده و سعی می کند با اضطراب مقابله کند. کنترل ضربان قلب، نبض، وضعیت تعریق و... به او کمک می کند تا دریابد با اضطراب در واقع چقدر بدن خود را مستهلک کرده است و به خود آسیب می زند. به این ترتیب می تواند با کنترل شرایط جسمی با اضطراب مقابله کند.

این روان شناس با اشاره به این که اضطراب از بدو تولد با انسان همراه است، تاکید می کند: اگر نیازهای اولیه یک کودک به غذا، توجه، امنیت و پوشاک را تامین نکنید، می توانید اضطراب را در او ببینید، بنابراین زمانی که نیازهای انسان برآورده نشود، اضطراب خود را نشان می دهد.

همان طور که قبلا اشاره کردیم اگر اضطراب سلامت روانی و جسمانی فرد را تحت تاثیر قرار ندهد، مفید است و مشکلی برای وی به وجود نمی آورد. دکتر پرند با بیان این که اگر فردی «چراهای »زیادی در ذهن داشته باشد و جوابی برای آن نیابد باید روی تغییر افکار و باورهایش تلاش کند، تصریح می کند: بعضی افراد تفکر همه یا هیچ دارند یعنی می خواهند در زندگی فردی یا اجتماعی خود به تمام افکار و باورهای خود پای بند بمانند و انعطاف پذیری لازم را در زندگی اجتماعی ندارند.

این دسته از افراد در طول زمان حمایت اجتماعی اطرافیان را از دست می دهند و ممکن است به علت پای بند بودن به این باورها دچار مشکلات بیشتری شوند، درون نگری و سپس ارزیابی باورها و تلاش برای اصلاح و تغییر باورها یکی از اولین راهکارهای مقابله با اختلالات اضطرابی محسوب می شود.

پذیرش، کلید رفع اضطراب
    به عقیده وی آن چه بیش از هر چیز دیگری در جوامع امروز باعث افزایش اضطراب می شود، بالا رفتن سطح توقعات و انتظارات انسان از خود و اطرافیانش است. وی می گوید: هر قدر سطح توقعات بالاتر باشد، دستیابی به آن چه موردنظر است دشوارتر و اضطراب فرد بیشتر خواهد شد، بنابراین داشتن انتظارات منطقی به افراد کمک می کند تا کمتر دچار اضطراب شوند.

از سوی دیگر رفع تنش ها و گرفتاری های روزانه با دید منطقی و صحیح سطح اضطراب را کاهش می دهد. در بسیاری از موارد توجه به علایق و نیازهای فردی در زندگی روزمره در مقابله با اضطراب کمک کننده است. این موضوع به ویژه در مورد مادران صادق است زیرا همواره عادت دارند تمام زندگی خود را صرف فرزندان کنند غافل از این که توجه صد در صد به فرزندان در طول زمان و نادیده گرفتن علایق و نیازهای فردی اضطراب زاست و سلامت روان را به خطر می اندازد.
    Soheil
    Soheil
    همکار انجمن
    همکار انجمن

مهم عامل بروز اضطراب و افسردگی چیست؟

پست من طرف Soheil الجمعة سبتمبر 23, 2011 8:56 am

روانشناسان در یك مطالعه جدید دریافته‌اند كودكانی كه سریعتر بالغ می‌شوند اضطراب و افسردگی بیشتری را تجربه می‌كنند.

به گزارش ایسنا، این روانشناسان تایید كردند با توجه به این یافته والدین و معلمان مدرسه باید علاوه بر سن بالغ شدن، سرعت بلوغ را نیز در مواجهه با نوجوانان در نظر بگیرند.

كریستین مارئسو، نویسنده اصلی این مطالعه خاطرنشان كرد: ما جزئیات فراگیر بیشتری از آنچه كه در دوران بلوغ در بدن یك نوجوان اتفاق می‌افتد، بدست آوردیم و بررسی كردیم كه چرا حاصل این تغییرات می‌تواند بروز مشكلات رفتاری باشد.

خبر و مقاله های بهداشت و سلامت Ffzw96s4j0iohlj34ty8

دكتر الیزابت سوسمان از دانشگاه ایالتی پن كه سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته اطلاعات مر بوط به 364 پسر و 373 دختر نوجوان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این اطلاعات از انستیتو ملی سلامت كودك و رشد انسان جمع‌آوری شده و نتایج مطالعات در مجله روانشناسی رشد منتشر شده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، این متخصصان می‌گویند: وقتی تغییرات مهم مربوط به دوران بلوغ در یك مدت زمان كوتاه بروز می‌كنند نوجوانان زمان كافی برای كنارآمدن و هماهنگ شدن با آنها نخواهند داشت، بنابراین به لحاظ احساسی و اجتماعی آمادگی تمام این تغییرات را ندارند و در نتیجه دچار مشكلات رفتاری می‌شوند كه مشكلات درونی به مشكل اضطراب و افسردگی بروز می‌كند..

اكنون الجمعة أبريل 26, 2024 7:58 am ميباشد